English | Dutch

News and Events

 Jaarverslag 2018 van de Dr. Reijntjes Doven School in Sri Lanka

Jaarverslag 2018 van de Dr. Reijntjes Doven School in Sri Lanka

Het nieuwe schooljaar begon op 2 januari 2018. Er kwamen een paar nieuwe leerlingen bij.

Samen met de ouders, de leerlingen en stafleden hielden we deze dag een grote schoonmaakbeurt in de schooltuin. Dit is nu op alle scholen verplicht gesteld door de overheid i.v.m. de dengue muskietenplaag.

Op 8 jan. kwam de familie van Tuijl op bezoek met 2 andere echtparen. 5 jaar geleden hebben ze veel renovatiewerk verricht in de Dovenschool. Zij sponsoren de Dovenschool al vele jaren.                          Later in de maand bezochten ze de Estate in Mathugama.

Eind januari was weer de jaarlijkse beklimming met de oudste leerling naar Adam’s Peak.

 

Op 2 februari vierden we het 34-jarige bestaan van de Dovenschool. We hadden een speciale taart laten maken en na de lunch was er een ijstoetje. Ook lieten we oude films zien van de School. Het was tevens de laatste dag van Ine Lems, die weer 3 weken op bezoek was in de Dovenschool. Haar bezoek is altijd heel speciaal, ze kent iedereen, draait gewoon mee in de school en zorgt voor veel donaties, vaak om versleten spullen te vervangen in de school. Heel bijzonder.

Ook dit jaar waren we weer uitgenodigd voor de muzikale show in Colombo (12 februari) Elk jaar een hele gezellige gebeurtenis voor de kinderen.

Op 19 februari overleed de eerste Voorzitter van de Stichting tot Steun aan de Dr. Reijntjesdovenschool in Sri Lanka, Barbel Kattenbelt uit Denekamp. Zij heeft zich op een bijzondere manier ingezet in de beginjaren van de Dovenschool. Haar as zal in Sri Lanka worden uitgestrooid in juli 2019.

Peter Koolhaas bracht weer zijn jaarlijkse verrassingspakket met Nederlandse lekkernijen, hagelslag, pindakaas, pepernoten, drop, beschuit en oliebollen mix! Wat hebben de leerlingen gesmuld!

De Agriculture Trainees gingen eind februari 5 dagen naar de Estate in Mathugama voor practicals.

In maart vierden we de verjaardag van de oprichter van de Dovenschool, Tineke de Silva. Dat is altijd een hele speciale dag met veel leuke activiteiten.

Eind maart namen 15 leerlingen deel aan een tekenwedstrijd. Er vielen 7 prijzen.                                     Ook hadden we de testweek in deze periode voor de april rapporten.

Op 5 april hadden we een erg vrolijke dag met alle “nieuwjaarsspelletjes” op het speelterrein van de school. Het hoogtepunt is zoals ieder jaar wanneer de  Nieuwjaar’s Schoonheidskoningin wordt gekozen!

De volgende dag begon de aprilvakantie en kwamen de ouders voor een vergadering met lunch en namen hun kind mee naar huis.

Bij terugkomst op 23 april was het alweer tijd om met de lampions voor het Vesak Festival te beginnen.

 

In mei kregen we bezoek uit Japan. Yumiko was jaren geleden een vrijwilligster in onze Dovenschool, maar komt nog jaarlijks om een work shop te geven voor de oudste meisjes. Dit jaar was het “Haken”.

 

Op 7 juni waren we uitgenodigd om met onze leerlingen 2 dansen te verzorgen tijdens een speciale middag voor gehandicapten in Moratuwa. Ze kregen na afloop allemaal een kadootje.

Eind juni gingen de Agriculture Trainees weer naar de Estate voor practicals. Daarna was er een vergadering met hun ouders over hun toekomst.

 

Op 5 juli gingen we met stafleden en kinderen naar het Internationale Airport in Katunayake waar we waren we uitgenodigd voor een rondleiding. We kregen een “VIP” behandeling, omdat we de Manager goed kenden. Alle verschillende secties werden bekeken en natuurlijk vonden de kinderen het observeren van de vliegtuigen die arriveerden en vertrokken het meest interessant! Na 3 uur kregen we allemaal een drankje met snacks in de personeels kantine van het vliegveld.

Na de lunch bezochten we nog de Thaise Tempel die dicht bij het vliegveld ligt.

Eind juli kwam Caroline (vroegere vrijwilligster) met haar vriend Tom een paar dagen logeren in de school en deden allerlei activiteiten met de leerlingen. We hadden weer een tuinfeest georganiseerd met alle springkastelen, popcorn en suikerspinnen! Wat een plezier!

 

Op 3 augustus begon de vakantie, behalve voor de agriculture trainees, die een week later naar huis vertrokken.

Op 13 augustus kwamen stafleden van de NVQ-Office uit Colombo voor een inspectie tour. Ons Agriculture Project kreeg vanaf die dag de officiele status van NVQ-Project-3 met een registratienummer.

We kregen eind augustus bericht uit Beruwala dat een van onze oudleerlingen, Renuka, plotseling was overleden op 45-jarige leeftijd. Uit dit arme gezin hadden we 3 dove kinderen in onze Dovenschool.

 

Op 2 september begon het nieuwe schooltrimester en kwamen de ouders met hun kinderen naar de Dovenschool om die eerste dag mee te helpen om de schooltuin “muskietenvrij” te maken.

Op 7 september was er een agriculture tentoonstelling in Homagama, waar alle trainees naar toe gingen.

Op 19 sept. kwam een film team “Roar Media” om de activiteiten in de Dovenschool te filmen en een paar dove leerlingen te interviewen. www.roarmedia.net “stories from silent childhoods” en

“cloaked in silence”

Op 25 sept. kregen we bezoek uit Engeland van H.E. Lord Colin Low en Lady Low van de Stichting DABAL. Zij sponsoren Doven- en Blinden scholen in Sri Lanka. Ze ware erg enthousiast over onze Dovenschool en speciaal over de groententuin.

Op 30 sept. vierden we de Internationale Dovendag . Het thema was heel bijzonder dit jaar: “Gebarentaal is een Human Right”!

 

Eind Oktober deden de trainees van de Agriculture Opleiding hun eindexamen. Allen slaagden. Dit was de eerste groep dove studenten in Sri Lanka die hun NVQ-3 Certificate in Agriculture ontvingen!

 

Half november startte een Film Team met de opnames van een Documentaire over de Dr. Reijntjes-dovenschool. Dit is al een voorbereiding op de viering van het 35-jarige Jubileum van de school in 2019. Eerst werd een aantal dagen in Moratuwa gefilmd en daarna in de Estate in Mathugama.

Een van de teachers (Manori) trouwde op 23 nov. met Lahiru. De bruiloft was in Aluthgama.

Op 30 november was de laatste schooldag van dit jaar. Er was een ouderdag georganiseerd met speciale gasten om de Agriculture NVQ-Certificates te overhandigen aan de studenten. Onze “Chief Guest” was de Nederlandse Ambassadeur, H.E. Mrs. Joanne Doornewaard, tevens de Patron van de Dovenschool.

Verder Ven. Olande Ananda (Ned. Monnik, al 40 jaar in Sri Lanka) Trustleden, de Directeur van Soc. Serv.

Dep. Western Province, Mrs.Thamarika Harshani en anderen.

 

In december kwamen leden van de Siloam Center for the Blind uit Korea voor de laatste keer naar onze Dovenschool voor de evaluatie van het Agriculture Project. Deze organisatie heeft dit project 2 jaar gesponsord. Op 27 dec. kwamen de nieuwe trainees van de Agriculture Cursus terug voor hun studie.

 

We willen graag alle donors, donateurs  en belangstellenden van de Dr. Reijntjesdovenschool bedanken voor hun support in 2018.

Dankzij deze mensen konden we dit prachtige project voor dove kinderen runnen en deze kansarme leerlingen een toekomst geven.

Ook namens alle dove kinderen onze hartelijke dank!

 

Tineke de Silva-Nijkamp

(Oprichter/Hoofd)

Dr. Reijntjes School for the Deaf

14/2, Andiris de Silva Mawatha

Rawathawatta, Moratuwa, Sri Lanka

Tel: + 94- 11-2655786

Mail: tineke@panlanka.net

Web: www.schoolforthedeaf.lk

 

 

Leave a Reply