English | Dutch

News and Events

Jaarverslag 2017 van de Dr. Reijntjesdovenschool in Sri Lanka (no 2)

Jaarverslag 2017 van de Dr. Reijntjesdovenschool in Sri Lanka (no 2)

Op 2 januari startte het nieuwe schooljaar. Het was een bijzondere maand met internationaal bezoek. Zo brachten Japanse jongeren een bezoek aan onze Dovenschool en kregen een rondleiding. Onze welige groententuin vonden ze het mooist en ook de artistieke schilderwerken van de leerlingen.

Ine en Aad Lems (sponsors van de school) arriveerden op 16 januari. Ze waren betrokken bij diverse activiteiten van de leerlingen. Ze brachten ook nog een bezoek aan de Estate in Matugama.

Eind januari kreeg Juf Samupthika een dochtertje.

We namen afscheid van juf Thaksila omdat ze gaat trouwen. Juf Mali nam haar klas over.

 

Op 2 februari kwamen mensen uit Engeland (DABAL Foundation) om onze School te bezoeken. Zij komen elke twee jaar naar Sri Lanka en sponsoren onze Dovenschool.

Deze maand opende Ine Lems de benedenverdieping van het nieuwe guest house in de schooltuin.

We hadden de Ouderdag voor de ouders van de 6 trainees van de Agriculture vakopleiding.

Katrien Broeders met man Pieter Bas en dochtertje Sophie bezochten de School. Katrien was vele jaren geleden een van onze vrijwilligers. Ze sponsort nog steeds onze school.

Het was weer tijd voor de jaarlijkse beklimming van Adams Peak met de oudste leerlingen.

Mensen van de NVQ opleiding kwamen aan het eind van de maand ons Agriculture Project bekijken.

We kregen een uitnodiging voor de jaarlijkse Musical Show in the Lionel Wendt van de Rotaract Club. Dit is elk jaar een van de leukste uitstapjes voor de leerlingen.

 

Juf Manori startte op 1 maart. Zij nam de plaats in van juf Samupthika.

Jose, Femke en Diede Hofhuis ( sponsors) logeerden 2 dagen in de Dovenschool en genoten met volle teugen.

Er was een tekenwedstrijd georganiseerd door de Deaf Parent’s Association, waar 13 dove kinderen in diverse leeftijdsgroepen aan deelnamen.

Janny en Tine (sponsors) uit Groningen bezoeken de school jaarlijks en kwamen weer een dagje meegenieten.

 

April is de maand van het Singhaleze en Tamil Nieuwjaar! Na de testweek voor de rapporten konden de kinderen ontspannen tijdens de leuke nieuwjaars-spelletjesdag met prijzen en kadootjes. Daarna was het Nieuwjaarsvakantie!

 

Begin mei kwamen Pieter en Will Maters (sponsors) uit Twello met kinderen en kleinkinderen op bezoek en draaiden een dag mee in de dovenschool. De meeste leerlingen herkenden hen nog van hun vorige bezoek. Vooral kleindochter Nelum was favoriet bij de dove kinderen!

Deze maand waren we ook uitgenodigd voor een orientatiebezoek met 5 stafleden in de Peradeniya Universiteit (afdeling Agriculture). Onze dove trainies mogen er binnenkort 2 dagen naar toe voor een work shop.

De jaarlijkse Sport’s Meet met de leerlingen in Colombo werd halverwege afgelast door de plotselinge moessonregens.

Er was een ” One Day Work Shop” voor de trainees over paddenstoelen kweken in het Agriculture Centre in Ratmalana. Dat was erg interessant en leerzaam. Ze moesten zelf de handen uit de mouwen steken en allen een kweekset maken van stro, waarin de sporen werden uitgezet. In een donkere kast in school kwamen twee maanden later de oesterzwammen tevoorschijn!

De dove leerlingen werden uitgenodigd voor een culturele show en er was tevens de prijsuitreiking van de Tekenwedstrijd van de Parent’s Association van afgelopen maart. Bijna alle deelnemers hadden een prijs.

Eind mei kwam een groep studenten van een Universiteit uit Singapore om 2 maanden lang research te verrichten met onze leerlingen over muzikale ervaringen voor dove kinderen.

 

In juni gingen we met alle leerlingen en stafleden naar een nieuwe Sri Lankaanse kinderfilm in de bioscoop van Moratuwa. Dat was lachen en genieten.

 

In juli kwam eerst Amr uit Istanboel en daarna Sabine uit Amsterdam om als vrijwilligers een maand te komen helpen in onze dovenschool. Sabine kreeg na 14 dagen helaas dengue fever en belandde in de ICU van een prive ziekenhuis in Colombo. Gelukkig was ze weer beter toen haar ouders met broers en zusje naar Sri Lanka kwamen om rond te gaan reizen. Ze kwamen ook onze school bezoeken.

Er heerste een dengue fever epidemie in Sri Lanka, vooral in de maanden juni, juli en augustus.

Het NVQ Team kwam opnieuw op inspectie tour. Ze waren erg tevreden over het Agriculture Project en het project werd in grote lijnen goedgekeurd.

Een groep dove leerlingen met stafleden en de 2 vrijwilligers gingen naar Colombo voor een sport’s meet. Deze keer bleef het gelukkig droog. Ze behaalden veel prijzen!

Rene en Vera Nijkamp (sponsors) met hun 2 kinderen kwamen logeren in het guest house van de School. Ze namen deel aan tal van activiteiten met de dove leerlingen zoals de dans-en ritmieklessen, tekenen en spelletjes met de kinderen. Vera kreeg juist voor het vertrek naar Nederland dengue fever, zodat zij  in een prive ziekenhuis in Colombo terecht kwam en pas een week later kon vertrekken met haar zoon.

Eind juli was er een hele speciale “Fun Day” met springkastelen, suikerspinnen etc. in de schooltuin!

Mr. and Mrs. Nelda en Ties van Tuijl (sponsors) uit Opijnen kwamen op die dag met hun kinderen en kleinkinderen een dagje meegenieten in de Dovenschool. Het werd een onvergetelijke dag.

Daarna gingen we ook nog een dagje met de hele familie van Tuijl naar de plantage in Matugama.

 

Dr. Karl Heinz Zahorski uit Duitsland, een goede vriend en sponsor van de Dovenschool, maakte een vliegreis rond de wereld in zijn prive vliegtuigje. Hij maakte ook een tussenlanding in Colombo, waarbij hij onze Dovenschool bezocht op 6 augustus.

Een groep mensen van de Siloam Foundation uit Zuid Korea kwamen voor de derde keer dit jaar om het Agrarische Project bekijken (de groententuin) en namen interviews af van de dove trainees.

Op 21-08 was in het Foundation Institute in Colombo een presentatie van alle Projecten voor Gehandicapten in Sri Lanka, die gesponsord worden door deze Foundation. Tineke de Silva gaf een presentatie van het Agriculture Project van de Dr. Reijntjesdovenschool.

 

Begin september overleed plotseling de moeder (48 jaar) van onze speech therapist Harshani. We gingen met een deel van het personeel naar Polonnaruwa naar de funeral (6 uur reizen van Colombo).

De Internationale Dovendag vierden we op 25 september door een film te laten zien over een dove moeder. Verder was er iets lekkers bij de thee en icecream als dessert.

Deze maand maakten we ook een Excursie naar een Agriculture Tentoonstelling in Kalutara met de trainees en de studenten van klas 8/ 9/10.

 

In oktober kwam Mevr. Marion Winter (sponsor) uit Duitsland weer een dagje naar onze Dovenschool om oren uit te spuiten en hoortoestellen voor de leerlingen aan te passen. Dit was haar derde bezoek aan de Dovenschool. Ze bracht hoortoestellen mee, oorstukjes etc.

De agriculture trainees en de leerlingen van grade 8/9/10 gingen naar een grote Agriculture Tentoonstelling, deze keer in Homagama.

 

Begin november was het weer de tijd om naar de jaarlijkse Sport’s Meet te gaan, georganiseerd door de Lions Club. Dat is een van de leukste dagen van het jaar voor de dove leerlingen. Er worden altijd veel  prijzen gewonnen. Het acteertalent van onze leerlingen was goed zichtbaar tijdens de “Fancy Dress Show” aan het eind van de dag. Ze vermaakten het voltallige publiek, verkleed als clowns!

Helaas namen we afscheid van Harshani (logopediste) omdat ze na de dood van haar moeder bij haar vader gaat wonen in Polonnaruwa. De nieuwe logopediste die haar plaats inneemt is Darshani.

Deze maand was er ook een one day Training Programma in de Estate voor de dove trainees. Er was  een agriculture expert uitgenodigd die liet zien hoe diverse vruchtenbomen moeten worden gesnoeid.

Eind november hadden we een vervroegde Christmas Party voor alle leerlingen en stafleden. Santa Claus kwam in eigen persoon en deelde kadootjes uit. Het was het vrolijkste feest van het jaar inclusief een polonaise!

 

Op 4 december overleed vrij plotseling een van de leden van onze School Trust, Dhr. Lakshman Perera, na een kort ziekbed. Hij heeft enorm veel betekend voor de Dovenschool in de negen jaar dat hij de penningmeester was.

Op de laatste schooldag in december gaven de dove leerlingen een concert voor de ouders. Vooral de balletdans, waaraan alle leerlingen deelnamen, van onze dansleraar Janaka, was zo ontroerend dat bij veel ouders spontaan tranen tevoorschijn kwamen. We hadden tevens een oudervergadering en na een gezamenlijke lunch namen de ouders de kinderen mee naar huis voor de kerstvakantie.

Mensen van de Foundation uit Zuid Korea bezochten ons Agriculture Project voor de vierde keer dit jaar. We hadden een evaluatie over de vakopleiding voor de dove studenten en over hun toekomst.

Voor de ouders van de trainees hadden we een aparte ouderdag georganiseerd. De groententuin werd bekeken, we lieten slides zien van de activiteiten en leerprogramma van de afgelopen 3 maanden en na een gezamenlijke lunch gingen de studenten met hun ouders naar huis voor de kerstvakantie.

 

We kijken terug op een heel actief jaar met veel bezoek, veel inspiratie en een vol programma.

Ons school team staat altijd klaar om te assisteren en het hele schoolgebeuren goed te laten verlopen.

We kunnen de Dr. Reijntjesdovenschool niet runnen zonder financiele hulp van buiten.

Daarom zijn we erg dankbaar dat er zoveel mensen zijn die de dove kinderen een warm hart toedragen en sponsor worden. Door uw bijdrage kunnen we de kansarme dove kinderen in Sri Lanka een veelzijdige opleiding en daardoor een goede toekomst bieden. We willen alle mensen, die zich dit jaar voor de Dr. Reijntjesdovenschool hebben ingezet, heel erg hartelijk bedanken voor hun giften en belangstelling. Bekijk ook onze informatieve schoolwebsite voor meer informatie.

 

Met hartelijke groeten, ook namens de dove leerlingen en stafleden,

 

Tineke de Silva

(founder/principal)

 

Dr. Reijntjes School for the Deaf

14/2, Andiris de Silva Mawatha,

Rawatawatta, Moratuwa, Sri Lanka

Tel: +94-11-2655786

Mail: tineke@panlanka.net

Web: www.schoolforthedeaf.lk

 

 

 

 

 

Leave a Reply